Ieteikumi par dāliju audzēšanu.
Dālija ir vasaras otrās puses un rudens ziedu karaliene, bez kuras nav iedomājams skaists dārzs.Dālijas ir samērā pieticīgi augi, tomēr vispiemērotākā ir labi mēslota, dziļi sastrādāta un pietiekami mitra augsne, ar vēlamo skābumu Ph-6,5-7,5. Dālijām patīk saulaina vieta, kas aizsargāta no stipriem vējiem. Dālijām vislabākā ir rīta saule, un saules gaisma tām vajadzīga vismaz 6 stundas dienā. Ēnainā vietā audzētas dālijas izstīdzēs un dos maz ziedu.
Vislabākais laiks gumu stādīšanai mūsu klimatiskajos apstākļos ir no 1.maija līdz 1.jūnijam. Var stādīt arī līdz Jāņu dienai, bet tad gumu pieaugums būs niecīgs, bet uzziedēs skaisti.
Dāliju gumus stāda 5 - 10 cm dziļi, stādīšanas attālums starp augiem ir 50 cm, zemās šķirnes var stādīt ciešāk.Pēc pirmo asnu parādīšanās stādījumu mulčē - tas ir noklāj ar kūdras, komposta, vai satrūdējušu kūts mēslu kārtu. Augšanas laikā laistīt reti, bet bagātīgi. Dāliju jaunos maigos dzinumus bieži bojā laputis un citi kaitākļi. Sekojiet līdzi un nepieciešamības gadījumā tos iznīciniet miglojot ar piemērotiem aizsardzības līdzekļiem.
Kad dālijas uzzied, priecājieties no sirds līdz pirmajām rudens salnām.Ja dālijas piesegsiet ar agrotīklu, varēsiet baudīt ziedu skaistumu vēl ilgāk.
Kad dāliju laksti visi nosaluši, varat gatavoties gumu izrakšanai. Vispirms ar dārznieka šķērēm vai nazi nogrieziet lakstus, atstājot stublāju 10 cm no zemes. Tad uzmanīgi izrociet ceru, cenšoties mazāk traumēt saknes, uzmanīgi attiriet no augsnes. Mēs saknes nemazgājam, jo uzskatām, ka tā viņas labāk uzglabājas ziemā.Tad atlikušo stublāju saīsina līdz sakņu valnītim. Saknes nedaudz apžāvē un sagatavo uzglabāšanai ziemā.Gumus dalīt var gan rudenī, gan arī pavasarī. Uzglabā dziļās kastēs ietītus avīzēs, vai svaigās skujukoku skaidās.
Lai izdodas!